kapat× Destek 444 10 61
Teknolojik gelişmelerin olağanüstü hız kazandığı bir dönemden geçiyoruz. İnsansız hava araçlarının Ambulans hizmetlerinde kullanılmasına yönelik çalışmalar hız kazanırken, yine aynı şekilde hastalara çok çabuk ulaşıp hızla hastanelere ulaştıracak Drone Ambulanslar da yakın dönemde gündemimize girecek gibi görünüyor.
AMBULANS HİZMETLERİNDE DRONE’LARIN KULLANIMI

Ambulans hizmetlerinde, vakaya en hızlı bir şekilde ulaşmak en önemli hedeflerden birisini oluşturuyor.

Özellikle metropollerde yoğun trafik koşullarında vakaya ulaşım sürelerinde bir gecikmeye neden olduğu biliniyor.

Teknolojik gelişmelerin olağanüstü hız kazandığı bir dönemden geçiyoruz.  İnsansız hava araçlarının Ambulans hizmetlerinde kullanılmasına yönelik çalışmalar hız kazanırken, yine aynı şekilde hastalara çok çabuk ulaşıp hızla hastanelere ulaştıracak Drone Ambulanslar da yakın dönemde gündemimize girecek gibi görünüyor.

İsveç’te yapılan bir çalışmada, defibrilatör ve bazı acil müdahale ilaç ve malzemelerinin bulunduğu Drone lar kullanıldı. Ambulans Drone 12 kilometrekarelik bir alana bir dakika içinde defibrilatör ulaştırabiliyor. Bu kısa yanıt süresi söz konusu kişinin kalp krizi geçiren bir kişinin kurtulma oranını % 8-80 arasında artırabiliyor.

Test çalışmalarında kullanılan Drone’lar yaklaşık 0.8 kg ağırlığında, AED, GPS ve HD Kamera ve Otomatik Pilot yazılımlarını taşıyor. Geliştirilen bu sistemde drone başındaki kişi ile videolu ve sesli görüşme imkanı da yapılması sağlanıyor. Böylece sağlık eğitimi olmayan birisi bile verilen talimatlarla defibrilatörü kullanabiliyor.

Konuyla ilgili bir başka gelişme ise Drone Ambulanslarla ilgili oldu. Amerika merkezli Fast Company ekonomi dergisinin, sağlık alanında yaratıcı teknolojileri tanıttığı etkinliğinde, bir drone ambulans planı sergilendi.

Hastaların, normal ambulanslardan ve helikopterlerden daha hızlı ve etkin bir şekilde hastanelere ulaştırılmasını hedefleyen drone ambulanslar, ekonomik aile arabası boyutunda. GPS üzerinden konumu takip edebilen drone, uzaktan da kumanda edilebiliyor.Otomatik pilotu ile hedefe ilerleyebilen drone, zorlu kalkış ve inişlerde uzaktan kontrol ediliyor. Küçük boyutu sayesinde hemen her yere iniş yapabilen drone, hastaları, trafiğe takılmadan çok hızlı bir şekilde hastaneye taşıyabiliyor.

Ambulans hizmetlerinde zaman kuşkusuz çok önemli. Drone’ların bu alanda kullanılmaya başlanması ile birlikte özellikle zaman konusunda önemli mesafeler katedilmiş olacak. Ancak insansız hava araçlarının kullanılmasına dair giderek artan çeşitlilik ve ihtiyaçlar bu konuda yeni yasal düzenlemelerin getirilmesini de zorunlu kılıyor.  İçinde çeşitli riskleri içeren bu uygulama birçok başlıkta halen test aşamasında.  Ancak kaçınılmaz olarak devreye girecek ve ilgili mevzuatın da yazımı zorunlu hale gelecektir.